امروز شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳

چگونه یک همسفر خوب باشیم؟

تاریخ انتشار : شنبه 1 ارديبهشت 1397

۱۰نکته زیر به شما کمک خواهند کرد تا روند سفر  خود را به اندازه کافی خوب نگه دارید و  یاد بگیرید که حتی در بحرانی‌ترین شرایط نیز همسفری  خوب بمانید.
1- در برخی موارد بهتر است که غیبتان بزند!
حتی مادر شما نیز بعد از مدتی، احتیاج به استراحت و کمی دوری از شما دارد، پس بر طبق همین قانون، بسیار منصفانه ‌است که قبول کنید که همسفر شما نیز لازم دارد که کمی از وقت خود را بدون حضور شما بگذراند. هیچ لزومی ندارد که شما حتما همه چیز را با یک‌دیگر تجربه کنید. اطمینان حاصل کنید که هر چند وقت یکبار کمی  از همسفرتان جدا شوید.
می‌توانید تا در بعضی اوقات ناپدید شوید، مثلا برای رفتن  سریع به داروخانه و یا مغازه. و یا شاید هم برای زمانی طولانی‌تر، مثلا برای رفتن به موزه‌ای که هم‌سفرتان علاقه‌ای به دیدن آن ندارد و  یا یک گشت‌زنی شبانه در محلی نزدیک که مجذوب آن شده‌اید.
زمان‌ها و موقعیتهایی که دوست دارید در آن‌ها تنها باشید را کم و زیاد کنید. شاید دوست داشته باشید که یک روز صبح، قبل از این که هم‌سفرتان بلند شود، زودتر از خواب بلند شوید و  کمی بیرون رفته و بگذارید که او با آرامش در اتاق خلوت و آرامتان از خواب بلند شده و کمی  مطالعه کرده و یا  کمی تلویزیون تماشا کند و یا بدون این که کسی مزاحم او شود، کارهایی که دوست دارد را انجام دهد.
2- زمانی که از هم جدا هستید اوقات خوبی داشته باشید و زمانی که برگشتید آن را با هم‌سفرتان به  اشتراک بگذارید.
یکی از اهداف این که کمی وقتتان را جدا از بقیه بگذرانید این است تا بتوانید کمی برای خودتان زندگی کنید. پس بیشترین بهره را از این زمان ببرید و هنگامی که برمی‌گردید، چیز ارزشمندی برای گفتن که به هم‌سفرتان هم  مرتبط باشد در نظر داشته باشید. مثلا اگر برای دیدن اهرام رفته‌اید ، زمانی که برگشتید بگویید که آنجا پر از شن و ماسه و پر از توریست بود. با این روش، این طور به نظر خواهد رسید که در مورد تنها رفتنتان و یا حتی در مورد این‌که مجبور شده اید تنها بروید، در حال شکایت هستید.
ایده‌ای دیگر برای زمانی که به تنهایی جایی می‌روید این است تا کاری برای هم‌سفرتان انجام دهید.  مثلا برای او روزنامه، فیلتر قهوه، برخی غذاهای محلی، تمبرهای کارت پستالی و  یا هر چیزی دیگری که به نظرتان می‌رسد را بیاورید. قبل از این که محل را ترک کنید، بپرسید که آیا سایرین به چیزی احتیاج دارند و یا اتاق هتلتان را چک کنید، شاید ایده‌ای برای خریدن چیزی و یا سورپرایز بقیه به ذهنتان آمد.
3- خودتان را با توجه به سبک همسفرتان تنظیم کنید
بعضی از مسافرین همیشه در حال تکاپو هستند و دوست دارند همیشه دنبال هیجان و تجربه کردن باشند و برخی دیگر دوست دارند  تا مکان هایی برای نشستن و تماشا کردن پیدا کنند. زمانی  که شما با افراد دیگری مسافرت می کنید، قطعا همیشه مدل‌هایتان با یک‌دیگر هماهنگ نخواهد بود. چگونگی کنار آمدن  با این موضوع در شرایط مختلفت، متفاوت خواهد بود . این تفاوت فقط ناشی  از افرادی که در آن سفر هستند نیست، بلکه به نوع سفر شما  نیز بستگی دارد.  (مثلا در پارک و شهربازی کارهای متفاوتی می‌توان انجام داد اما در کنار ساحل  این‌طور نیست.)  مورد بعدی مربوط به کارهای فردی می‌باشد که  هر فرد موظف به انجام آن‌ها است. (قطعا این که زمان خود را صرف خوشگذرانی کنید امری عالیست، اما این که به پروازتان دیر برسید، تقریبا جرمی جدی است!)
اگر نسبت به همه کارهایی که هم‌سفرتان انجام می‌دهد حساس هستید، بهتر است که با او سفر نکنید و اگر این‌طور نیست، پس سعی کنید که سایرین را دریابید و درک کنید.
4- زمانی که وقت حرکت کردن است، حرکت کنید
این نکته  مسلما  امری بدیهست ، اما به قدری مهم است تا به صورت مجزا حتما ذکر شود. روزی که قصد بازگشت دارید، و یا روزی که کلی برنامه دارید و یا روزی که قرار است کاری که هم‌سفرتان خیلی دوست دارد را انجام بدهید، حتما این  کار را انجام دهید. قطعا هیچ چیز بدتر از شخصی نیست که برنامه سایرین را از بین می‌برد.  زمانی که شرایط بحرانی است خودتان را خونسرد نگه دارید. بسیاری از مشکلات عذاب آور هنگام سفر، قابل پیش بینی هستند. مثلا ترافیک مسیر فرودگاه، شلوغی پارکینگ،  بازرسی بدنی و بازرسی بارها، پلیس امنیتی فرودگاه، تحویل گرفتن چمدان‌ها، اجاره کردن ماشین و تحویل گرفتن اتاق هتل. اطمینان حاصل کنید که اتاق شما تمیز است و همه چیز کار می کند. در طول گذراندن کلیه این  مراحل، خونسرد باشید.
5- شما هم ایده بدهید
زمانی  که مشغول تصمیم گیری برای نقشه‌های سفرتان هستید، به سایرین نگویید که هر چیزی که دوست دارند انجام دهند. اگر دوست دارید که کاملا بی‌علاقه و فقط مطیع جمع باشید؛ از خود بپرسید که چرا با جمع سفر کرده‌اید؟   اگر خارج از برنامه سفرتان چیزی از هم‌سفرتان خواستید  و ایده‌ای جالب داشتید که آن‌ها بدان گوش دادند، شما نیز در عوض آن، بعدا کاری برای آن‌ها  انجام دهید. هرگز داشتن یک نظر (و یا خیلی بدتر از آن، داشتن نظری خوب، اما امتناع از اشتراک گذاری آن) بار همه مسیولیت  را  بر روی دوش شما  نمی‌اندازد. (اگر سایرین در نظرسنجی شرکت نکنند و فقط ایده یک نفر را اجرا کنند ) و روند سفر خوب پیش نرود، فردی که ایده آن کار را داده است ناخودآگاه احساس خوبی نخواهد داشت.
6- کاری را که در آن عالی هستید انجام دهید
آیا در خواندن نقشه عالی هستید؟ پس همان کار را انجام دهید. آیا به عنوان یک عکاس مهارت زیادی دارید؟ و یا  اگر بهترین سیگنال تلفن و اینترنت را دارید بیشترین جستجوهای اینترنتی لازم را شما بر عهده بگیرید. اگر صبح‌ها زود از خواب پا می‌شوید پس بهتر است که شما برای سایرین قهوه درست کنید و نان صبحانه را تهیه کنید. اگر جوک‌های زیادی بلدید، می‌توانید بقیه را سر‌گرم کنید. در نهایت انتخاب و قضاوت با خودتان است.
7- بدون اجازه به وسایل شخصی دیگران دست نزنید
قطعا رعایت کردن این نکته سیاستی خوب برای زندگی روزمره شما نیز خواهد بود و رعایت آن  هنگام مسافرت دو برابر (یا سه برابر و یا خیلی بیشتر) اهمیت پیدا می‌کند. به یاد داشته باشید، که این مسایل جزیی هستنید که بیشتر باعث به وجود آمدن اختلاف می‌شوند. خمیر دندان خالی شده، تیغه های استفاده شده  و از این قبیل چیزها. لوازم شخصی خودتان را به همراه  داشته باشید.  قطعا این که وسیله‌ای در گوشه‌ای افتاده باشد بدین معنا نیست که آن وسیله متعلق به کسی نمی‌باشد.
8- سهم منصفانه خود را پرداخت کنید، اما بیش از آن پول ندهید
 بحث کردن در  مورد پول در حین سفر می‌تواند تا  باعث ایجاد اختلافاتی در رابطه شما شود. این امر برای عهده شماست تا از این که هزینه‌هایتان را  پرداخت کرده باشید  و یا دنگ بقیه را جمع کرده باشید، اطمینان کسب کنید و باید این کار را طوری انجام دهید تا رفتارتان با سایرین در حین این انجام این کار‌، مانند رسیدگی به یک پرونده جنایی نباشد.پارتنرهای سفر خوب افرادی هستند که بر روی حساب کردن  خیلی دقیق و ریز، پافشاری نمی‌کنند. مسلما سفر کردن نیازمند خرج کردن است. هدف از مسافرت لذت بردن از جاییست که به آن رفته‌اید  و هدف این نیست که مدام مشغول حساب و کتاب باشید و درباره خرج‌هایی که کرده‌اید با سایرین صحبت کنید. یک هم‌سفر خوب برخی چیزهای لازم را می‌خرد و بقیه هم باید مانند او باشند و در نهایت همگی باید به یک نسبت خرج کنند.
9- با شرایط کنار بیایید
بیش از حد برنامه ریزی کردن و بسیار مقید به آن ماندن، می‌تواند تا هدف کلی سفر  را که کمی از محدوده خود خارج شدن و تجربه کردن و دنیا را سیاحت کردن است را از بین ببرد. هم‌سفران  خوب همیشه مایل به انعطاف پذیری با اتفاقات احتمالی در حین سفر هستند. اغلب چیزهایی هستند که باید درباره‌شان تصمیم گیری شود مانند جایی که در آن  غذا بخورید، تمایل به این که  به شهر جدیدی رفته و یا یک شب بیشتر در جایی که هستید بمانید. هم‌سفران خوب همیشه هنگام مواجه با اتفاقات ناگهانی خونسرد هستند.آنها همیشه برای اتفاقات غیر منتظره آماده هستند. بخش زیادی  از سفرهای سرگرم کننده، لذت بردن از تفاوت‌های کوچکی است که یک مکان جدید با خود به همراه می‌آورد.
10- قضاوت نکنید.
ممکن است که سلیقه زیباشناسی هم‌سفرتان نامعلوم باشد و یا عادت داشته باشد که برای درمان حال بدش حتما غذا بخورد و شما را با خود به فست‌‌فود بکشاند. این زندگیست و فقط زندگی شما مهم نیست و هم‌سفر شما نیز زنده است. قطعا شما  مجبور نیستید که موقعیت های خطرناک و غیرمعمول را بپذیرید. اما اگر هیچ مشکل واقعی‌ای  وجود نداشته باشد، اجازه دهید تا افراد با استانداردهای خود زندگی کنند (و این مساله را یاد بگیرید). 

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به گروه محتوایی لرن سیتی می باشد .