امروز دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳

چگونه درخواست کنیم؟

تاریخ انتشار : شنبه 18 اسفند 1397

چگونه درخواست کنیم؟
شاید زمانی ما هم سخنانی قدرتمند شنیده ایم که هرگز از یادمان نرفته است؟ شاید پای سخن کسی نشسته ایم که او سخنرانی به یادماندنی ای کرده است که سخنانش هنوز در گوشمان مانده است. هنر مردمان موفق این است که آنها می توانند ارتباطات خوبی با دیگران بگیرند. آنها می دانند که باید چگونه درخواست کنیم؟
این مردمان می توانستند خوب صحبت کنند و جان کلام را از بین انبوه جملات و کلمات دریافت کنند و آنها به دیگران انتقال دهند. این مردمان نبوغ خاصی در برقراری ارتباط دارند. این افراد می توانند از جملات و کلمات کلیدی و کارگشا، برای بیان دقیق و قاطع عقاید و نظرات خود استفاده کنند.
گاهی اوقات افرادی هم بوده اند که از شما درخواستی داشته اند. شاید متوجه شده باشید که افرادی که درخواست کرده اند دو گروه بوده اند. گروه اول افرادی بوده اند که درخواست خود را آنطور که باید محکم و با قدرت بیان نکرده اند و گروه دیگر با قدرت به بیان درخواست خود پرداخته اند و در نهایت هم به هدف خود از آن درخواست رسیده اند.
نظر شما چیست؟ شما به کدام درخواست پاسخ مثبت می دهید؟ درخواستی که با قدرت و محکم بیان شود و یا درخواستی که حتی برای فرد درخواست کننده اهمتی نداشته باشد. یکی از مسائل افراد این است که آنها نمی دانند چگونه درخواست کنند. اگر ما بدانیم که چگونه درخواست کنیم؟ می توانیم به هرآنچه می خواهیم برسیم.

هنر درخواست کردن
درخواست کردن نوعی هنر است. اگر می بینید که بعضی از افراد می توانند به خوبی درخواست کنند و به نتایج خوبی برسند به این است که آنها می دانند، چگونه درخواست کنند. ما باید بدانیم که چگونه درخواست کنیم؟ تا به درخواست های ما پاسخ داده شود.
درخواست کردن فقط درخواست از شخص و یا فرد خاصی نیست. گاهی اوقات ما درخواست هایی از دنیایی که در آن زندگی می کنیم داریم. حتی مهم است که از جهان چگونه درخواست کنیم؟
اگر درخواست هایی که از کائنات داریم درخواست های ضعیفی باشند، مطئن باشید که احتمال اینکه به نتیجه مثبت برسید بسیار کم خواهد بود. پس لازم است که یاد بگیریم چگونه درخواست کنیم؟ این چگونه خواستن است که ما را به نتیجه می رساند.
چگونه به هرآنچه می خواهیم برسیم؟
شاید فکر کنید که رسیدن به هرآنچه که می خواهید کاری بسیار مشکل و طاقت فرسا باشد. به همین دلیل لازم است بگوییم که رسیدن به خواسته هایتان کاری است بسیار آسان. رسیدن به خواسته هایتان از آنچه می خواهید آسان تر است.
برای اینکه به هرآنچه می خواهید برسید، کافی است درخواست کنید. یعنی بخواهید و درخواست کنید. اگر می بینید افرادی موفق هستند و به آنچه می خواهند می رسند به این دلیل است که درخواست می کنند. باز هم می گویم که درخواست کردن به این معنی نیست که حتما از دیگران درخواست کنیم. در بیشتر اوقات ما از خودمان درخواست می کنیم و یا از خداوند و این دنیای بزرگ درخواست می کنیم.
درخواست به معنی گدایی نیست
اگر می گویم باید بدانیم چگونه درخواست کنیم؟ به معنی این نیست که از دیگران گدایی کنیم و یا ناله و شکایت کنیم و خود را ضعیف جلوه دهیم. درخواست کردن به این معنی است که درخواست خود را به گونه ای مطرح  کنیم که زیرکانه و روشن باشد.
درخواست کردن توقع کمک مالی و غذا از دیگران نیست باید درخواست خود را باید به صورتی مطرح کنید که هدف شما کاملا مشخص باشد و راه برای رسیدن به آن هموار باشد. برای این که به درخواست های ما پاسخ داده شود باید بدانیم که چگونه درخواست کنیم؟ که در کمترین زمان به بهترین نتایج برسیم.
برای اینکه بدانیم چگونه درخواست کنیم؟ باید به قواعد و قوانینی که برای درخواست کردن وجود دارد توجه کنیم و آنها را در خواست های خود رعایت  کنیم تا به اهدافمان برسیم.
۵ قاعده برای اینکه بدانیم چگونه درخواست کنیم؟
۱- خواسته شما مشخص باشد
در بیشتر اوقات خودمان هم نمی دانیم که چه می خواهیم. ما در بین خواستن و نخواستن گیج و نگران می شویم. ما نمی دانیم که چیزی را می خواهیم یا اینکه تمایلی برای به دست آوردن آن چیز نداریم. ما در واقعیت نمی دانیم که آیا می خواهیم به آن چیز برسیم یا اینکه هنوز نمی دانیم چه می خواهیم.
شما باید برای به دست آوردن آنچه می خواهید، خواسته خود را تشریح کنید. برای تشریح  خواسته خود باید بدانید چه می خواهید؟ چقدر می خواهید؟ کی می خواهید؟ چگونه می خواهید؟ با چه کسی می خواهید؟ چرا می خواهید؟
به طور مثال اگر پول می خواهید باید مشخص کنید چه مقدار پول می خواهید؟ تا چه زمانی می خواهید این پول را به دست آورید؟ به چه دلیل می خواهید این پول را به دست آورید؟ این مقدار پول را چگونه می خواهید به دست آورید؟ و سؤال های دیگری که باید از خودتان بپرسید.
 شما باید نیاز خود را به صورتی دقیق بیان کنید. باید بدانید که با آن مقدار پول می خواهید چه کاری انجام دهید؟ وقتی که افراد به دنبال درآمد پول بیشتر هستند، نمی دانند که دقیقا چه مقدار پول می خواهند. این افراد تا وقتی که ندانند چه مقدار پول می خواهند، به دست آوردن آن مشکل خواهد بود.
۲- درخواست خود را از کسی بکنید که آن شخص توانایی کمک کردن به شما را داشته باشد
باید بدانید که فقط مشخص کردن درخواست به تنهایی کافی نیست. بلکه باید درخواست شما از کسی باشد که او بتواند به شما کمک کند. لازم است درخواست خود را از کسی بکنید که او سرمایه، اطلاعات، امکانات یا تجریه کافی داشته باشد تا بتواند به شما کمک کند.
مثلا اگر به سراغ شخصی بروید و از او کمک مالی بخواهید به طوری که آن شخص حتی توانایی این را نداشته باشد که مشکلات مالی خود را حل کند، چگونه می تواند به شما کمک مالی بکند؟! یا اینکه مشکل خانوادگی دارید و بروید از شخصی کمک بخواهید که توانایی حل مسائل خانوادگی خود را نداشته باشد به احتمال زیاد توفیقی به دست نمی آورید.
یادتان باشد بیشتر انسان ها به دنبال مواردی هستند که قبلا افراد زیادی آن ها را به دست آورده اند. پس اگر می خواهید در مورد خواسته خود اطلاعاتی را به دست آورید، به سراغ کسانی بروید که قبلا به خواسته ای شبیه خواسته شما رسیده اند. آنها قبلا راهی را رفته اند که الآن شما می خواهید بروید  و به طور قطع تجربه کافی خواهند داشت که شما را راهنمایی بکنند.
۳- وقتی از کسی درخواست می کنید مصالح او را هم در نظر بگیرید.
اینکه از کسی درخواست کنید و توقع داشته باشید خواسته شما را برآورده کند کافی نیست. شما باید مصالح آن شخص را هم در نظر بگیرید. بهتر این است، قبل از اینکه از او درخواست کنید منافع و مصالح او را در نظر بگیرید و به یاد داشته باشید که اگر از کسی کمک می خواهید باید پیشنهادی به او بدهید که نتواند رد کند.
برای اینکه از کسی درخواست کنید یک پیشنهاد رد نشدنی بدهید، آن شخص به این نتیجه می رسد که اگر به درخواست شما پاسخ دهد، خودش هم به منافعی خواهد رسید و به احتمال زیاد، شما هم به اهداف خود خواهید رسید.
یادتان باشد که حتما نباید به کسی که از او درخواست می کنید منافع مالی برسانید. منافع یا مصالحی شخصی که از او درخواست می کنید می تواند معنوی باشد و یا هر نوع مصالح دیگری که شخص بپذیرد. ممکن است یک احساس یا رؤیا باشد. همه افراد جامعه فقط دنبال منافع مالی نیستند. افرادی هم هستند که درک یا احساس خاص حالشان را خوب می کند.
پس اگر می خواهید از کسی کمک بگیرید راهش این است که کسی را پیدا کنید که هم بتواند به شما کمک بکند و هم اینکه خودش به اهدافش برسد.
۴- درخواست خود را با اعتقاد و اعتماد به نفس مطرح نمایید.
اگر خودتان هم نمی دانید که موفق می شوید یا نه، چطور ممکن است دیگران به شما کمک کنند؟ اگر خودتان نمی توانید قانع شوید چگونه ممکن است دیگران را قانع کنید. پس برای اینکه دیگران به درخواست شما پاسخ بدهند بهتر است که آنها را با اعتقاد و اعتماد به نفس مطرح کنید.
باید بتوانید شخص را قانع کنید که درخواست شما نه تنها به نفع خود شما خواهد بود بلکه می تواند به شخصی که از او درخواست می کنید هم سودمند باشد. اگر بخواهیم در یک جمله خلاصه کنیم اعتقاد و ایمان به موفق شدن شما باعث می شود که با اعتماد به نفس بیشتر شرایط خود را به افرادی که می خواهید از آنها درخواست کنید بگویید و از آنها با قدرت درخواست کنید.
آنها هم وقتی که اعتماد به نفس شما را ببینند مطمئن باشید به شما پاسخ مثبت خواهند داد.
اگر این ۴ نکته را رعایت کنید، یعنی خواسته خودتان را مشخص کنید، از کسی درخواست کنید که بتواند به شما کمک کند، مصالح آن شخص را هم در نظر بگیرید و درخواست خود را با اعتقاد و اعتماد به نفس مطرح کنید و به نکته آخر هم عمل کنید، مطمئن باشید به خواسته خود می رسید.
۵- تا به خواسته خود نرسیدید، دست از درخواست برندارید
این نکته یکی از مهمترین نکات کلیدی موفقیت است. بیشتر انسان ها در این نکته آخر گیر می کنند و نمی توانند به خواسته خود برسند. اگر درخواست کنید و در رسیدن به هدف خود پافشاری نکنید به این معنی است که درخواستتان حتی برای خودتان هم اهمیت ندارد.
اگر درخواستی که دارید برایتان اهمیت دارد، باید برای رسیدن به آن اصرار داشته باشید و تا به آن نرسیدید دست از تلاش برندارید. تسلیم نشوید و ادامه دهید.
بیشتر افراد همه نکات درخواست کردن را رعایت می کنند ولی وقتی که به خواسته خود نرسیدند دیگر ادامه نمی دهند و از وسط راه دقیقا از نقطه ای که پیروزی نزدیک است دور می زنند و به نقطه اول برمی گردند. این یعنی تسلیم شدن.
افراد زیادی را می بینیم که برای ایجاد کسب و کار خود کارهای مختلفی را انجام می دهند ولی همه این کارها نصفه و نیمه انجام می  شود. یعنی تا آخر ادامه نمی دهند و به همین دلیل در رسیدن به خواسته های خود موفق نمی شوند. من به این کار از این شاخه به آن شاخه پریدن می گویم.
درست است که افراد موفق دست به کارهای مختلف می زنند و اگر در کاری موفق نشوند، دست به کار دیگری می زنند ولی آنها همه آن کارها را تا آخر ادامه می دهند و وقتی که دیدند به نتیجه نمی رسند، مسیرشان را تغییر می دهند و از مسیر دیگری می روند.

به این کار انعطاف پذیری می گویند. ما اگر در انجام کارهایمان انعطاف پذیری داشته باشیم و اگر دیدیم کاری جواب نمی دهد دست به کار دیگری بزنیم و مسیرمان را تغییر بدهیم بالاخره راه درست را پیدا خواهیم کرد و در آخر به نتیجه ای که دلخواهمان است خواهیم رسید.
کدام قسمت این فرمول از هم سخت‌تر است؟
به نظر شما کدامیک از این ۵ نکته از هم سخت تر و دشوارتر است؟ برای بیشتر افراد این است که آنها نمی دانند چه می خواهند. شاید دلیل این که بیشتر افراد نمی توانند به راحتی درخواست های خود را مشخص کنند این باشد که آنها درخواست های خود را با کلمات انتزاعی بیان می کنند.
زبان ما هدف را هم نوعی خواسته بیان می کند. مثلا شخصی با خود می گوید من انسان هدفمندی هستم. وقتی که در مورد هدفهایش با او صحبت بکنید تازه متوجه می شوید که او به معنی هدف پی نبرده است. انسانی هدفمند است که هدفش را به طور دقیق مشخص  کرده باشد.
انسانی که بتواند درخواستش را به طور روشن و واضح بیان کند، و برای بیان درخواستش از کلمات انتزاعی استفاده نکند، در این مرحله از کار موفق خواهد بود.
بیشتر مردم در هدفگذاری های خود هم همین کار را انجام می دهند. آنها نمی توانند هدفهای خود را به صورت واضح و روشن مشخص کنند. این به دلیل این است که آنها از کلمات یا جملاتی استفاده می کنند که معنی دقیقی ندارد. کلمات و جملات افراد پر است از فرضیات و حدسیات نامشخص.
اگر ما برای تعیین درخواست های خود از کلمات نامفهوم استفاده کنیم و ندانیم که چگونه درخواست کنیم؟ در اولین نکته از فرمول چگونه درخواست کنیم؟ مسأله خواهیم داشت و نمی توانیم درخواست های خوبی داشته باشیم.
نکته
بهترین کار برای داشتن درخواست هایی که شما را به موفقیت برساند این است که درخواست های خود را به صورت دقیق، روشن و واضح بیان کنید. با رعایت این نکته شخصی که از او درخواست می کنید به درستی متوجه خواهد شد که شما چه می خواهید و در این صورت به درخواست های شما پاسخ مثبت خواهد داد.

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به گروه محتوایی لرن سیتی می باشد .