امروز دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳

چگونه دیگران را قانع کنیم که به درخواست‌های ما پاسخ مثبت دهند؟

تاریخ انتشار : شنبه 18 اسفند 1397

قدرت تشویق دیگران یک مهارت ارزشمند در مذاکره است، که می‌تونه به معنی یه فروش بزرگ، متقاعد کردن مردم برای دنبال کردن رهبری شما، افزایش حقوق یا تعداد بیشماری موفقیت در قلمرو کسب و کار باشد. در زندگی خصوصیتون هم قدرت تشویق دیگران می‌تونه به معنی برنده شدن، بچه‌های با تربیت که کاری که بهشون می‌گید رو انجام می‌دن، و دوستان و فامیل که شما رو وقتی تو مضیقه هستین کمک میکنن، باشه. اما تشویق دیگران فقط برای ‌آدم‌های کاریزماتیک نیست. هر کسی می‌تونه در بله گرفتن از آدما برای درخواست‌هاش و روابط با مردم موفق باشد.
۱. از یک یادداشت شخصی استفاده کنین
تحقیقات به عمل اومده در دانشگاه Sam Houston State University در هانتسویل تگزاس نشون می‌ده که شرکت‌کنندگان در تحقیق که ازشون خواسته شده بود یک نظر سنجی رو پر کنن، علاقه بیشتری پیدا می کردن که این‌کارو براشون انجام بدن، در صورتی که نظرسنجی شامل یادداشتی با پیامی دست نویس می‌بود که ازشون کمک می‌خواست.Tausig-Edwards می‌گه “این اهمیت تماس‌های شخصی رو نشون میده.” “یک یادداشت دست‌نویس مهمه، مخصوصا در عصر حاضر که ارتباطات بسیار گرایش به شکل و شمایل الکترونیکی دارن “
۲. درخواستتون رو رُک مطرح کنین
تحقیقی که در ژورنال بررسی‌های روانشناسی اجتماعی منتشر شده به نتیجه رسیده که درخواستی که در ابتدای گفت‌وگو مطرح شده احتمال بیشتری برای پذیرفته شدن داره، در مقابل درخواستی که در انتها مطرح شده. تاسیگ-ادواردز میگه “درخواستتون رو به جای اینکه در آخر بحث بیان کنین از اول مطرح کنین…ممکنه فرد مقابل خسته شده باشه یا درخواستی از خود شما مدنظرش باشه”
۳. از احساس گناه به نفع خودتون استفاده کنین
طبق یک تحقیق در دانشگاه استنفورد مردم از رد کردن درخواست‌های متوالی یک نفر احساس گناه میکنن. “اگه کسی درخواستتون رو رد کرد، و شما بعدا با درخواست متفاوتی پیش اون فرد میرین احتمال بیشتری وجود داره که با درخواستتون موافقت کنه، شاید به خاطر احساس گناه یا حس اینکه دفعه اول شما رو ناامید کردن.”
۴. کلمات درست را انتخاب کنین
محققان بریتانیایی کشف کردن که زبان برای درخواست کردن اهمیت زیادی داره. در نتیجه اگه کسی در ابتدا پاسخ منفی بده یا بگه “علاقه‌ای ندارم” و در ادامه بپرسه که “میخواین در مورد … هم فکر کنین؟” یا “میخواین از … استفاده کنین؟” این طرز استفاده از زبان احتمال اینکه فرد جواب مثبت رو بیشتر میکنه. این محققان میگن: “اگه در مورد اراده فردی برای انجام دادن یا امتحان کردن چیزی صحبت میکنین پس روی شخصیتشون تمرکز کردین نه روی علاقه‌شون”.
۵. به چیزی که فرد مقابل بدست میاره فکر کنین
محققان آلمانی به این نتیجه رسیدن که اگه درخواستتون رو به شکلی بیان کنین که نشون میده طرف مقابل چه چیزی به دست میارن، احتمال قبول کردنشون بیشتره. تاسیگ-ادواردز میگه: “به جای اینکه بگین ‘میخوام که … به من پرداخت کنین’ بهتره که بگین ‘من اینکار رو براتون میکنم برای … پول’ یا ‘میتونم به ازای … در اختیارتون بذارمش’. فکر میکنم این نکته در مذاکره همیشه مهمه، پس اینطور نیست که اگه شیر بیاد من برنده میشم و اگه خط بیاد من می‌بازم. بر خلاف این همه حس میکنن که به شکلی سود کردن.”
۶. به طرف مقابل یادآوری کنین که همیشه می‌تونه جواب منفی بده
در فرانسه محققان متوجه این امر شدند که وقتی به این شکل شروع به بیان درخواستتون میکنین احتمال گرفتن جواب مثبت به شدت افزایش پیدا میکنه. “به این شکل طرف مقابل حس نمیکنه که گروگان گرفته شده و گفتگو تحت فشار قرار داره”
۷. تماس فیزیکی می‌تونه کمک کنه
دیده شده دست دادن یا لمس کردن کتف میتونه در افزایش شانس قبولی درخواست کمک کنه. البته باید در این مورد مراقب باشین. “حتما باید طرف مقابل رو بشناسین. در برخی فرهنگ‌‌ها یا ادیان محدودیت‌هایی برای تماس فیزیکی مطرح هست، مشخصا بین دو جنس مخالف.”

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به گروه محتوایی لرن سیتی می باشد .